Jak bezpiecznie pozbyć się starego akumulatora?
Akumulatory umożliwiają pracę wielu maszyn, z których ludzie korzystają na co dzień: samochodów, wózków widłowych, kosiarek, odkurzaczy samojezdnych itp. Z biegiem lat jednak zużywają się i wymagają wymiany na nowe. Starego akumulatora nie można jednak wyrzucić do zwykłej altany na odpady – jest to niebezpieczne i niezgodne z prawem. Jak więc pozbyć się go legalnie? Możesz dowiedzieć się tego z poniższego wpisu.
Skup akumulatorów
Stary, niedziałający akumulator możesz zawieźć do skupu akumulatorów. Dlaczego to dobry pomysł? Skupy poddają recyklingowi stare akumulatory – odzyskują z nich tyle części, ile się da. Warto wiedzieć, że do produkcji nowego akumulatora można wykorzystać aż 95% części ze starego! Szkodliwe substancje, których nie da się wykorzystać, a które mogłyby trafić do środowiska i je nieodwracalnie skazić, są w takim punkcie odpowiednio neutralizowane. Zawożąc akumulator do skupu, zyskujesz i Ty, i Matka Natura.
Zwrot starego akumulatora przy zakupie nowego
Sklepy i hurtownie mają obowiązek przyjąć stary akumulator od klienta kupującego u nich nowy. Jeśli więc planujesz kupić nowy akumulator w sklepie stacjonarnym, możesz zabrać ze sobą urządzenie stare. Problematyczna może być sytuacja, gdy zapomnisz zabrać zużyty akumulator w dniu zakupu nowego i do tego zapomnisz wziąć paragon. Przy ponownej wizycie, nie będziesz w stanie udowodnić zakupu baterii w danym punkcie, a wtedy może on odmówić przyjęcia zużytego akumulatora.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
Stary akumulator możesz też zawieźć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i tam odpłatnie go pozostawić. Wrzucenie go do kosza na odpady segregowane wiąże się z karą grzywny (art. 12 i art. 78 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach). Warto wiedzieć, że do PSZOK-u powinny trafiać też inne elektrośmieci i zwykłe baterie.