Jak wycenia się wartość złomu?
Sprzedaż złomu to nie tylko krok w stronę czystszego środowiska, ale także dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu. Można jednak zauważyć, że ceny złomu nie są stałe i potrafią zmieniać się niemal z dnia na dzień. Od czego zależy kwota, jaką możemy uzyskać za wybrany surowiec?
Od czego zależy cena złomu?
Cenniki obowiązujące w skupach złomu zmieniają się, ponieważ zmianom ulega sytuacja na rynku surowców wtórnych. Na modyfikacje te reagują największe skupy w Polsce, a w ślad za nimi idą kolejne, mniejsze jednostki.
Cena zależy także od jakości złomu:
- za tzw. złom gruby zyskamy więcej niż za złom uznawany za lekki, czyli mniejszy gabarytowo,
- za metalowe wióry zarobimy mniej niż za większe kawałki surowca,
- metale obecne w kablach mają mniejsze znaczenie niż metale w większej postaci.
Na cenę złomu wpływa także rodzaj surowca, który chcemy oddać do skupu. Dla przykładu inne cena obowiązuje dla miedzi milbera, miedzi w kawałku, miedzi niesortowanej, miedzianych piecyków, a jeszcze inna za miedziane części silników elektrycznych.
Cenę obniża pokrycie surowców farbą, plastikiem, betonem. Zasada jest prosta: im czystszy metal, tym więcej jest wart. Na cenę wpływa także obszar Polski, wielkość miasta, obecność konkurencji i dobre praktyki skupu.
Jak sprawdzić cenę w skupie złomu?
Aby dowiedzieć się, jaka jest aktualna cena obowiązująca w naszym punkcie skupu warto zadzwonić i uzyskać więcej informacji. Co ważne, nasz cennik skupu złomu w Szczecinie jest uaktualniany codziennie.
Główne surowce, które skupujemy to m.in.:
- miedź, w różnej postaci,
- mosiądz, w tym mosiądz żółty, biały, a także chłodnice mosiężne, wióry z mosiądzu i brązu,
- aluminium, w tym felgi, profile, odlewy, chłodnice i puszki,
- stal chromoniklowa,
- cynk i ołów,
- złom stalowy,
- żeliwo.